Ładowanie

Rynek pierwotny / rynek wtórny.
Co wybrać? Cz. 2/2

Pominęłaś / pominąłeś pierwszą część tekstu? Zapraszamy do jej przeczytania:
Rynek pierwotny / rynek wtórny. Co wybrać? Cz.1/2, zanim przejdziesz do cz. 2

4. .Bezpieczeństwo zakupu

Rynek Pierwotny

  • STAN FINANSOWY DEWELOPERA

Mieszkania tego typu kupujemy na etapie dziury w ziemi, gdy deweloper zaczyna sprzedaż, a nowo powstające osiedle dopiero jest w budowie i powstaje dosłownie na naszych oczach. Warto więc sprawdzić historię wcześniejszych inwestycji realizowanych przez dewelopera, własność gruntu, na którym powstaje osiedle i pozwolenie na budowę.

  • WIZUALIZACJE A RZECZYWISTOŚĆ

Mieszkania, które właśnie jest w budowie nie możemy zobaczyć na żywo, a przynajmniej nie w całej jego okazałości. Do dyspozycji pozostają więc jedynie foldery reklamowe i wizualizacje stworzone przez sztab najlepszych grafików. Często są to doskonale przygotowane materiały reklamowe. Czy naprawdę tak będzie wyglądał budynek, w którym zamieszkamy? Niestety, nie zawsze zapowiedzi niezwykle nowocześnie przygotowanych osiedli, z wielkim rozmachem, spójnymi elewacjami i balkonami, okazują się być tak samo atrakcyjne po zakończeniu wszystkich prac.

  • SCHEMAT MIESZKANIA A RZECZYWISTOŚĆ

To bardzo, bardzo ważna informacja dla osób, które pragną kupić mieszkanie z rynku pierwotnego. Inwestycja, która dopiero powstaje, jest pewnego rodzaju niewiadomą. Nie możemy wejść do mieszkania zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie, więc to dokumentacja techniczna powinna być dla nas najważniejszą rzeczą! Prawdziwe i jak najbardziej dokładne wymiary każdego pomieszczenia i każdej za ścian – nie tylko powierzchnie podane w m2! Do tego potrzebujemy rzetelnego rysunku architektonicznego. Nie możemy sugerować się jedynie schematem przygotowanym przez grafika w bardzo pobieżny sposób i umieszczonym w folderze reklamowym danej inwestycji. To bardzo, bardzo ważna rzecz, o której zapomina ogromna grupa osób kupujących mieszkanie od dewelopera. Poświęciłam temu wiele miejsca w mojej książce: „Mieszkanie od dewelopera. Jak kupić i nie żałować”, którą możesz znaleźć tutaj.

Dlatego, nie mogąc wejść do konkretnej nieruchomości przed jej zakupem, nieocenioną rolę spełni rysunek techniczny z jak najdokładniejszymi wymiarami, który pozwoli Ci przemyśleć wszystkie za i przeciw danego mieszkania pod kontem późniejszego wyposażenia i urządzenia wnętrz. Jeśli nie potrafisz czytać rysunków technicznych, zawsze możesz poprosić kogoś o pomoc ale ZRÓB TO! Przeanalizuj swoje potencjalnie przyszłe mieszkanie, zanim zakupisz nieruchomość, która nie spełni Twoich oczekiwań, marzeń o wolnostojącej wyspie, wydzielonej mini garderobie, dwóch umywalkach w łazience lub szerokim prysznicu walk – in.

Rynek Wtórny

  • WIEM CO KUPUJĘ

Ogromna zaletą tego typu mieszkań jest możliwość ich wcześniejszego zobaczenia, wejścia do wnętrza, rozgoszczenia się i na własne oczy zobaczenia stanu w jakim kupimy lokum. Możemy też sprawdzić czy nasze okno nie zostaje przysłonięte przez jakieś drzewo, jaki dokładnie mamy widok z okien na obecny czas, jak nasłonecznione lub nie są poszczególne pokoje. Możemy również dostrzec pewne możliwości aranżacyjne i fajne rozwiązania jakie pozostawi nam były właściciel. To wielka przewaga tego typu nieruchomości, szczególnie dla osób, które koniecznie potrzebują wcześniej zobaczyć, co kupują.

  • STAN PRAWNY BUDYNKU NA DZIEŃ SPRZEDAŻY

Mamy tutaj do czynienia nie z firmą, a najczęściej z osobą prywatną, która chce odsprzedać nam swoje dotychczasowe mieszkanie. W tym celu powinniśmy dokładnie sprawdzić:

– księgę wieczystą

– akt notarialny nabycia nieruchomości

– stan bieżącego opłacenia czynszu

– liczbę zameldowanych w lokalu osób (czy sprzedający jest jedyną zameldowaną osobą?)

– można dodatkowo dopytać czy sprzedający prowadzi własną działalność gospodarczą

 

5.Technologia budowy

Rynek Pierwotny

  • NOWOCZESNA TECHNOLOGIA I ESTETYKA

Powstające mieszkania buduje się zgodnie z nowoczesną technologią.

Dodatkowo sam ich wygląd, zarówno wewnątrz (klatki schodowe i korytarze), ale i na zewnątrz (wejścia do bloków, elewacja, balkony), przedstawiają najnowsze trendy, by jeszcze lepiej wstrzelić się w potrzeby obecnego rynku.

Rynek Wtórny

  • MIESZKANIA

Możemy znaleźć wiele różnego rodzaju budynków. Całkowicie stare kamienice z cegły, bloki zbudowane z wielkiej płyty oraz już bardziej współczesne wieżowce, przypominające współcześnie powstające inwestycje.

A może współczesne mieszkanie z rynku pierwotnego?

Być może dobrym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania relatywnie nowego, w nowym budownictwie ale takiego, które miało już właściciela? Możemy przecież znaleźć wiele nieruchomości na sprzedaż, które zostały kupione z myślą o inwestycji ale ostatecznie nigdy nie zastały wyposażone i wynajmowane. Jest również wiele sytuacji losowych, w których właściciel nie zdążył urządzić mieszkania i w nim zamieszać, a los zmusza go do podjęcia decyzji o sprzedaży? Są to nieruchomości, które możemy znaleźć w nieco tańszych cenach, niż oferty typowo rynku pierwotnego.

Czy wiesz, że:
Ogromna liczba osób, w wieku 25-35 lat,
która kupuje swoje, często pierwsze mieszkanie,
wybiera nieruchomości z rynku pierwotnego!

Mam nadzieję, że znalazłaś / znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w kwestii zalet, wad, możliwości mieszkań obu typów. Pamiętaj jednak, że będzie to Twoje mieszkanie i powinno spełniać Twoje i tylko Twoje oczekiwania!

Ostatnie posty