Ładowanie

Rynek pierwotny / rynek wtórny.
Co wybrać? Cz. 1/2

Myśląc o zakupie nieruchomości koniecznie powinniśmy przemyśleć w jakiej lokalizacji chcemy mieszkać, jak duże powinno być nasze mieszkanie, będziemy również brać pod uwagę cenę. Fundamentalnym jednak pytaniem jest: kupić mieszkanie
z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Zanim przejdziemy dalej, określmy dokładnie co oznaczają te pojęcia.

MIESZKANIA Z RYNKU PIERWOTNEGO

Nowo wybudowane, niezamieszkane przez nikogo wcześniej.
Inwestorem jest w tym przypadku najczęściej deweloper, od którego możemy zakupić wybrane przez nas lokum.
Wnętrza tego typu nieruchomości zazwyczaj są oddawane w stanie deweloperskim czyli surowym: bez podłóg, drzwi,
bez wyposażonej łazienki, kuchni, dodatkowych mebli (o tym wspomnimy jeszcze w dalszej części tekstu).

MIESZKANIE Z RYNKU WTÓRNEGO

To mieszkanie, które w momencie wystawienia na sprzedaż ma właściciela.
Mogą być to nieruchomości w  bardziej lub mniej zabytkowych kamienicach, w blokach z wielkiej płyty,
ale również mieszkania nowe. Ich wnętrza najczęściej są urządzone.
Zakupu możemy dokonać bezpośrednio od obecnego właściciela lub przez agencję nieruchomości.

Które mieszkanie będzie lepsze? Jak nie popełnić błędów, które mogą  sporo kosztować? 

Nie będę przedstawiać plusów i minusów bo to co dla jednego będzie ogromną wadą, dla innej osoby stanie się wielką zaletą. Przygotowałam więc kilka aspektów, na które na pewno warto zwrócić uwagę!

 

1. Nastawienie

Rynek Pierwotny

  • PIERWSZY WŁAŚCICIEL

Jak już wspomniałam, rynek pierwotny to mieszkania całkiem nowe, które nie były wcześniej zamieszkiwane. Dla wielu to bardzo istotny aspekt, szczególnie jeśli ma to być pierwsze, własne „M”. Osoby, które zgłaszają się do mnie z chęcią wykonania projektu wnętrz, zapytani dlaczego zdecydowali się na taki właśnie zakup, mówią wprost:  „Chcieliśmy być pierwszymi lokatorami tego mieszkania”.

  • NOWOCZESNE OTOCZENIE

Współcześnie budowane, nowe osiedla, to nie tylko bloki mieszkalne. Na ich terenie znajdują się często, np. siłownie na świeżym powietrzu, wspólne dla wszystkich mieszkańców zielone przestrzenie, skwerki, place zabaw. Ta spójna i funkcjonalna architektura jest kolejnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na wybór tego typu nieruchomości.

  • PRESTIŻ

Wiele osób traktuje mieszkania z rynku pierwotnego jako pewien prestiż. Grupa osób wybierająca ten typ nieruchomości, to
w większości ludzie młodzi, którzy coraz większą wagę przywiązują do wyglądu, ale również chcą przebywać w śród ludzi podobnych zachowaniem i stylem bycia do nich samych. Dlatego wybierając osiedle w danej lokalizacji
i o określonym wcześniej standardzie deweloperskim, będziemy mieli do czynienia  z zakupem mieszkań przez podobną klasę  społeczną.

Rynek wtórny

  • MIESZKANIE Z DRUGIEJ RĘKI

Mieszkania z tej grupy, były zamieszkiwane przez wcześniejszego właściciela, wielu właścicieli lub były przeznaczone na wynajem, gdzie rotacja najemców mogła być naprawdę spora.

  • BRAK UJEDNOLICONE I PRZEMYŚLANEJ INFRASTRUKTURY

Mieszkania z rynku wtórnego, bez względu czy znajdują się w starych kamienicach czy też na osiedlu pełnym blokowisk, nie posiadają swoich terenów rekreacyjnych udostępnionych do wspólnego użytku mieszkańców.

  • SĄSIEDZI

Ne mamy dużego wpływu na to kto będzie naszym sąsiadem. Kupując takie musimy dopasować się do określonej grupy mieszkańców i być może do ich określonych zwyczajów.

 

2. Czas

Rynek Pierwotny

  • DŁUGI CZAS OCZEKIWANIA

Mieszkania deweloperskie kupujemy gdy blok z naszym przyszłym lokum dopiero  powstaje. Musimy więc czekać rok lub dwa, aż nadejdzie upragniony czas odbioru. To termin dość odległy szczególnie dla osób, które planują zakupić swoje pierwsze „cztery kąty” i obecnie wynajmują kwaterę.

Oczywiście możemy kupić mieszkanie tuż przed zakończeniem wszystkich prac deweloperskich i na krótko przed jego oddaniem, ale w zdecydowanej większości inwestycji nie będziemy mieć takiej okazji. Mieszkania na rynku pierwotnym cieszą się obecnie ogromną popularnością i ich rezerwacje dokonywane są w niezwykle szybkim tempie. Dlatego zwlekając zbyt długo z podpisaniem umowy, zwyczajnie wszystkie mieszkania będą już sprzedane. Te, które być może zostaną nie gwarantują, że trafią w nasze oczekiwania, np. orientację na konkretny kierunek stron świata
i nasłonecznienie, ilość pomieszczeń jakiej potrzebujemy, możliwość wygospodarowania, np. 2 łazienek.

Rynek Wtórny

  • KRÓTKI CZAS OCZEKIWANIA

Zależy to oczywiście od sytuacji sprzedającego ale mieszkania tego typu dostępne są praktycznie od zaraz.

 

3. Koszty wyposażenie / styl wnętrz

Rynek Pierwotny

  • CAŁKOWITY WPŁYW NA ARANŻACJĘ

Mieszkanie deweloperskie jest całkowicie pustą przestrzenią co pozwala na zaaranżowanie wnętrz w 100% , w stylu jaki jest nam najbliższy.

  • KOSZTY WYPOSAŻENIA

Tutaj całkowicie od zera urządzamy naszą łazienkę i kuchnię czyli pomieszczenia, które pochłaniają znaczące kwoty budżetu na aranżację wnętrz. Podłogi, listwy przypodłogowe, malowanie ścian, montaż drzwi – tym również musimy zająć się sami lub zlecić prace ekipie wykończeniowej. Meble, oświetlenie, dekoracje i elementy wyposażenia wnętrz również będą w naszej kwestii. Możemy zająć się urządzeniem naszych pustych pomieszczeń sami lub poprosić o pomoc architekta wnętrz, który pomoże przyspieszyć pewne procesy i w uporządkowany sposób, etapami, przejdziemy przez cały proces wspólnie.

Rynek wtórny

  • BRAK CAŁKOWITEGO WPŁYWU NA ARANŻACJĘ

W tym przypadku najważniejszym pytaniem jest czego Ty – przyszły właściciel/ właścicielka, oczekujesz od takiej nieruchomości? Pytania, które być może pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję to:

⇒Dlaczego chcę wybrać mieszkanie z rynku wtórnego? Czy chcę zamieszkać, np. w starej, zabytkowej kamienicy pełnej dekoracyjnych sztukaterii, z posadzką ozdobioną zabytkowymi kaflami lub drewnianymi deskami z przed lat?

Jeśli tak, wybór jest prosty! Tego przecież nie znajdziesz w nowocześnie budowanych osiedlach.

⇒ A może mam dokładnie sprecyzowany styl wnętrz, który mi odpowiada i chcę od razu szukać nieruchomości, której wnętrza będą odpowiadały moim preferencjom?

Jeśli jesteś taką osobą – świetnie! Szukaj nieruchomości nie tylko pod względem lokalizacji, ceny, powierzchni, ale również zwracając uwagę na wystrój wnętrz, styl aranżacji oraz  wyposażenie w odpowiadającym Ci standardzie.

⇒ Być może powodem są finanse i chcę zakupić mieszkanie z rynku wtórnego aby było ono wyposażone w łazienkę, aneks kuchenny, posiadało podłogi, zamontowane drzwi i inne meble, nawet jeśli nie będzie to w 100% mój wymarzony styl?

W takim przypadku, to również dobra decyzja. Możesz przecież odciągnąć drobne prace remontowe w czasie lub wykonać większy remont za kilka lat.

⇒ A może jest jeszcze inny powód, np. świetna lokalizacja takiego typu mieszkania, która znajduje się w ścisłym centrum, blisko siedziby firmy w jakiej pracuję?

Wtedy to ona będzie w decydujący sposób wpływała na decyzję, nawet jeśli zdecydujemy się na generalny remont, który znacznie powiększy koszty takiej inwestycji.

  • KOSZTY REMONTU

Jeśli chcesz kupić mieszkanie już wyposażone i odpowiada ono Twoim gustom oraz potrzebom, będzie to zdecydowanie korzystniejsza finansowo decyzja, niż puste mieszkanie deweloperskie. Jeśli jednak planujesz generalny remont, w zakres którego będą wchodzić prace takie jak: wymiana przewodów elektrycznych, położenie nowych kafli i podłóg, wymiana drzwi, wyrównanie ścian i położenie gładzi, całkowita zmiana aranżacji łazienki, zupełnie nowe wyposażenie, zabudowy na wymiar, kuchnia zamówiona u stolarza, koszty prawdopodobnie będą zdecydowanie wyższe niż koszty wyposażenia mieszkania deweloperskiego w podobnym stylu / o podobnym standardzie.

Dlaczego tak jest?

Ekipa remontowa w pierwszej kolejności będzie musiała oczyścić mieszkanie z niepotrzebnych mebli i starych tapet. Będą skuwać stare płytki i zrywać podłogi. To ich dodatkowa praca, za którą oczywiście należy się wynagrodzenie. Zanim doprowadzą mieszkanie do punktu „0”, podobnego w jakim otrzymujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, minie sporo czasu, a dodatkowe prace pochłoną już konkretną pulę naszych pieniędzy przeznaczonych na urządzenie i wyposażenie wnętrz.

  • DODATKOWY PODATEK

Wybierając mieszkanie z drugiej ręki, obowiązkiem jest odprowadzenie podatku PCC. Wynosi on 2% ceny transakcyjnej.
Ten podatek nie dotyczy nieruchomości z rynku pierwotnego.

 

To koniec części pierwszej.
Zapraszamy do przeczytania części drugiej.

Ostatnie posty