Ładowanie

Ciemna łazienka. Czy naprawdę pomniejszy przestrzeń?

Czytając artykuły w czasopismach wnętrzarskich, na stronach internetowych lub oglądając programy telewizyjne, np. te o szybkich metamorfozach wnętrz, często słyszymy znamienne już zdania: „Jeśli nasza łazienka nie jest zbyt przestronna, układanie w niej ciemnej ceramiki nie będzie najlepszym pomysłem”, „W małej łazience powinniśmy zastosować jasne płytki, najlepiej w połysku – to idealne rozwiązanie do niewielkich wnętrz”, „Ciemne kolory pomniejszają, jasne powiększają”. Tego typu  stwierdzenia powtarzane są  bez opamiętania, zarówno przez sprzedawców płytek w sklepach budowlanych, a nawet przez cześć projektantów. Tylko czy to prawda?

Wiele osób zgłaszających się po projekt mieszkania, w tym również projekt łazienki, wspomina, że ciemne aranżacje, które obecnie są mocno promowane, podobają im się. Obawiają się jednak takich realizacji w swoich własnych mieszkaniach. Te obawy często spowodowane są właśnie utartymi i powielanymi lecz mylnymi przekonaniami, o których już wspomniałam.

Dwa główne przekonania, które królują w świadomości wielu osób to:
CIEMNY KOLOR POMNIEJSZA i CIEMNE TO SMUTNE. Obydwa te stwierdzenia nie są do końca prawdziwe.

 

CIEMNY KOLOR POMNIEJSZA – MIT!

Ściany nie są z gumy

Być może to brutalna prawda, ale prawda. Łazienka, której powierzchnia to 3/4m2, nie stanie się nagle salonem kąpielowym, mimo położenia w niej białych i błyszczących płytek, które będą odbijały światło. To optyczne złudzenie powiększenia przestrzeni możemy uzyskać w zupełnie inny sposób, np. dzięki lustrom. Nie urządzajmy więc każdej małej przestrzeni jedynie w odcieniach bieli, beżu, kremu, czy popielatych szarości. Sama łazienka zaaranżowana cała w bieli nie zdziała optycznych cudów, a jedynie będzie sterylnie i zimno wyglądającym wnętrzem bez charakteru.

Łazienka nie składa się jedynie z płytek

Pamiętajmy, że łazienka to nie tylko kafle na podłodze i ścianach, ale również ceramika, armatura, meble i dodatki. Dla osób, które cały czas mają wątpliwości nad zaaranżowaniem całej łazienki w czerni, doskonałą alternatywą będzie, np. umieszczenie mebli w jaśniejszych kolorach lub połączenie czarnych kafli z płytką w innym odcieniu, np. wstawką płytki drewnopodobnej.

 

Nadal obawiasz się ciemnego?

Jeśli nadal obawiasz się, że wnętrze będzie wydawało się wizualnie małe, do optycznego jego powiększenia możemy:

  • umieścić wspomniane wcześniej lustra. Mogą być zarówno pionowe jak i poziome, i nie koniecznie jedynie nad umywalką! Można je zamontować od samej podłogi do sufitu, nakleić na wystającym szachcie, wykonać zabudowy meblowe z lustrzanymi frontami. Możemy również umocować 2 duże lustra na prostopadłych do siebie ścianach, które będą stwarzały złudzenie dodatkowej przestrzeni
  • oprócz luster, ogromne znaczenie w ciemnych łazienkach ma światło. Po za głównym oświetleniem, możemy dać ciekawe lampy przy lustrze – być może wiszące o nietypowym kształcie i kolorze oraz poświaty światła LED podkreślające nastrój i tajemniczość ciemnej łazienki
  • ci, którzy pomysł zastosowania czerni na całej powierzchni podłogi i ścian uważają za zbyt odważny, mogą zdecydować się na połączenie czarnej płytki z zabudowami na wymiar wykonanymi w wyróżniającym się kolorze
  • w ciemnej łazience możemy umieścić przedmiot, np. umywalkę lub ramę lustra w nietypowym i zdecydowanym kolorze. Będą to elementy wyróżniające się i zwracające na siebie ogromną uwagę. Ciemne tło jeszcze bardziej wyeksponuje ich oryginalność.

 

CIEMNE TO SMUTNE I PONURE – MIT !

Ciemny to elegancja

Łazienka w ciemnych odcieniach to przede wszystkim symbol luksusu i ekstrawagancji. Czarna łazienka z elementami złota, srebrnymi dodatkami, np. w stylu retro lub w połączeniu z marmurem to prawdziwa klasa. Na wnętrza tego typu moda nigdy nie minęła.

Czerń to nie tylko barwa klasyczna ale również bardzo uniwersalna. Moda na poszczególne kolory się zmienia, zarówno w branży odzieżowej jak i we wnętrzach. Czerń to zawsze ponadczasowy wybór, który możemy łączyć z innymi kolorami i dopasowywać do niej inne elementy dekoracyjne. Kolor czarny odnajdzie się świetnie w przeróżnych stylach. Sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour, łazience industrialnej i minimalistycznej. Jeżeli czerń zestawimy ze szkłem (zwykłym lub czarnym / przyciemnianym), a całość doprawimy odpowiednim oświetleniem, uzyskamy łazienkę bardzo nowoczesną.

Nie mroczna a przytulna

Ciemna łazienka może być naprawdę przytulna, szczególnie ta, w której ciemne kafle połączymy z drewnem i zielenią, np. pasami zielonego mchu.

Ciemne łazienki nie oznaczają już klaustrofobicznej i przytłaczającej przestrzeni. Mogą natomiast przyciągać uwagę swoją elegancją, ciekawym designem, zaskakiwać nietypowymi rozwiązaniami. Dodatkowo czerń nie wychodzi z mody. Bez względu na przemijające trendy, będzie aktualna. Nie powtarzajmy więc utartego i błędnego stwierdzenia, że małe pomieszczenie musi zawsze być jasne. Dodajmy też, że ciemna łazienka nie zawsze musi być tylko czarna. Ciemny granat, mocna i ciemna zieleń to również świetne alternatywy dla typowej czerni.

Ostatnie posty