Ładowanie

Pomysł na pokój dziecięcy – jak dobrać kolory?

Wiemy z doświadczenia, że pokój dla dziecka nierzadko potrafi sprawić nam, dorosłym, największy problem przy remoncie. Brak nam na nie pomysłu i czasu, nie mamy pojęcia od czego zacząć, co się przyda, a co na dłuższą metę będzie zbędne. Szukamy inspiracji online, ale jak te wszystkie pomysły połączyć i przenieść do rzeczywistości? W tym poście opiszemy projektowanie pokoi dla dzieci pod kątem kolorystycznym.

1. Kolory w pokoju dziecka w wieku 0-6 lat

Na początkowych etapach rozwoju, według wielu źródeł, maluch ma wrażliwy wzrok, z czasem dopiero zaczyna rozpoznawać kolory i kształty. By dziecka nie przestymulować i wspierać jego prawidłowy rozwój, warto postawić na łagodne oświetlenie, szare i pastelowe, delikatne barwy, a mocne, żywe, przykuwające uwagę kolory stosować w późniejszych latach życia. Pokój malucha to też miękkie faktury i kształty.

W tym okresie, poza stonowaną kolorystyką i dodatkami, ważne jest rozwijanie ciekawości malucha. Rośnie w domu mały artysta? Może warto, zamiast tracić nerwy na szorowanie ścian, pomalować je i drzwi odpowiednią farbą tablicową lub zamocować papier w rolce przy stoliczku, by móc pokryć papierem cały blat.

2. Kolory w pokoju dziecka w wieku 7-12 lat

W pokoju ucznia kolory pełnią bardzo istotną rolę, ponieważ to dzięki nim budujemy poczucie bezpieczeństwa i rozwijamy indywidualność. Kolory muszą jednak pozwolić też na skupienie i wyciszenie.

Warto wyznaczyć w pomieszczeniu strefy – do relaksu i do nauki. Jeśli wokół łóżka wykorzystamy tapicerowane panele to możemy zastosować podobny do obicia odcień farby na ścianie, aby wyznaczyć granice strefy snu. Farbę możemy użyć również na suficie tworząc efekt “kubika”. Zaś przy biurku zastosujmy kolory pobudzające i inspirujące.

3. Kolory w pokoju dziecka w wieku 13-18 lat

Na tym etapie, dużą zmianą jest pożegnanie dziecięcych nawiązań i postawienie na proste, graficzne desenie oraz klasyczne, neutralne kolory (biel, czerń, beże i szarości) w zestawieniu z akcentami kolorystycznymi i indywidualnymi dodatkami.

Nastolatki chcą czuć, że pokój to ich azyl i królestwo. Uszanujmy prywatną przestrzeń i pozwólmy im na wybór kolorystyki i dodatków. Prostym patentem na “dojrzały” pokój jest położenie graficznej fototapety (np. z widokiem miasta albo motywem roślinnym) lub zmiana wąskiego łóżeczka na kanapę rozkładaną albo tradycyjne łóżko, jak dla dorosłych (np. 120×200).

A jeśli nadal nie masz pomysłu lub czasu na aranżację pokoju dziecka – w ofercie naszego biura
mamy projekt pokoju dla dzieci i młodzieży online – pakiet jest dostępny w całej Polsce i zawiera
wszystko, co potrzebne do realizacji: dopracowane układy, wizualizacje oraz dokładne rysunki
techniczne i listy produktów potrzebne do zakupu każdego elementu projektu. Zaufało nam już
wielu rodziców!
Napisz do nas na kontakt@projektywnetrz-kozak.pl już dziś, podając wymiary oraz zdjęcia pokoju,
a my w odpowiedzi prześlemy ofertę ze szczegółami.