Ładowanie

Co może obejmować ubezpieczenie nieruchomości?

Mając jakąkolwiek nieruchomość powinniśmy zadbać o to, aby była ona dobrze ubezpieczona. Na rynku wiele firm oferuje tego typu polisy, ale niewątpliwie najważniejsze jest to, aby miały one odpowiedni zakres. Zacznijmy od tego co można w ogóle ubezpieczyć w ramach tzw. ubezpieczeń nieruchomości?

1. W ramach ubezpieczeń nieruchomości możesz przede wszystkim ubezpieczyć:

  • mieszkanie,
  • dom,
  • pomieszczenia przynależne do mieszkania lub domu (np. piwnica, komórka lokatorska czy schowek),
  • budynki gospodarcze lub użytkowe położone na terenie posesji,
  • znajdujące się na działce budowle (np. mur, brama, trampoliny itp.),
  • elementy stałe czyli zamontowanych na stałe lub wbudowanych przedmiotów takich jak np. lustra, ściany, grzejniki, elementy instalacji itp.

 

W twojej polisie może znaleźć się ubezpieczenie ruchomości domowych
czyli wyposażenia takiego jak: meble, urządzania gospodarstwa domowego,
sprzęty elektroniczne, odzieży czy rzeczy osobiste.

 

To co wydaje się na pierwszy rzut oka stosunkowo proste też kryje w sobie pewne niuanse. Bardzo ważne bowiem jest odpowiednie zakwalifikowanie tego co chcemy ubezpieczyć. Wykupując polisę ubezpieczenie nieruchomości zadbaj o to, aby twój majątek był właściwe zakwalifikowany. Przykładowo meble wolnostojące są ruchomościami domowymi, natomiast meble w zabudowie to już element stały. Podobnie wygląda sprawa popularnych ostatnio instalacji fotowoltaicznych. Co ciekawe – garaż, garażowi nie równy! Garaż w bryle budynku to pomieszczenie przynależne, ale już wolnostojący jest budynkiem gospodarczym. Szczególną uwagę powinny zachować osoby prowadzące działalność gospodarczą. W takiej sytuacji musisz sprawdzić czy polisa obejmuje ochroną przedmioty do prowadzenia firmy (np. laptopy).

Masz cenną biżuterie, antyki albo inne wartościowe przedmioty? Polisy mogą objąć te rzeczy ochroną, ale wymaga to wykipienia specjalnych klauzul. Koniecznie zapytaj agenta o to jak powinna wyglądać polisa!

 

2. Od czego możesz ubezpieczyć nieruchomość?

Wiemy już co możemy ubezpieczyć, a zatem przyszedł czas odpowiedzieć na pytanie od czego możemy się ubezpieczyć? Najprościej – jakie zdarzenia będą podstawą do wypłaty odszkodowania?

Możesz spotkać się z dwoma rodzajami polis. Po pierwsze tymi, które oparte są o ryzyka nazwane czyli umowa jasno i ściśle określa jakie zdarzenia będą podstawą wypłaty odszkodowania. Drugą możliwością są polisy all risk, które obejmują wszystkie zdarzenia z wyjątkiem tych, które zostały wskazane jako wykluczenia. Niezależnie od tego jaki system ubezpieczenia wybierasz musisz zadbać o to, aby obejmowało ono najważniejsze ryzyka!

Absolutnie konieczne jest, aby polisa w opcji „pożar i inne zdarzenia losowe” obejmowała ochroną następujące ryzyka:

  • pożar,
  • zalanie związane z awarią instalacji,
  • przepięcie,
  • działanie pioruna,
  • skutki związane ze zniszczeniami wyrządzanymi przez grad oraz silny wiatr,
  • upadek drzew

 

Zawsze warto rozszerzyć polisę o opcje kradzież z włamaniem, rozbój oraz odpowiedzialność cywilną. Kradzież z włamaniem to nie tylko ochrona od tego, że coś nam ukradną, ale to też wypłata w razie próby włamania i na przykład zniszczenia drzwi! Odpowiedzialność cywilna to wypłaty w razie zalania sąsiada z dołu, ale to też odpowiedzialność za szkody, które w życiu codziennym wyrządzą nasze dzieci (np. rozbiją koledze okulary) czy zwierzęta (np. pies skoczy na spacerze na sąsiada i zniszczy mu ubranie) i to nie tylko w domu, ale na terenie całej Europy lub świata!

Jeśli Twoja nieruchomość może być narażona na bezpośrednie działanie opadów atmosferycznych lub powódź – nie zapomnij zadbać o to, aby takie klauzule pojawiły się w polisie. Mieszkasz na ostatnim piętrze albo w domu? Działanie opadów atmosferycznych to dla Ciebie duże zagrożenie!

 

Czy wiesz, że:
Coraz większą popularność zyskują opcje „stłuczenia” i „dewastacje”.
Mając rozszerzoną ochronę o stłuczenia nie musisz martwić się o to,
że nieumyślnie rozbijesz szklaną płytę indukcyjną, lustro czy ceramikę sanitarną!

 

Patrząc na zakres ubezpieczenia również musimy zachować czujność. Wyobraź sobie, że to co my intuicyjnie rozumiemy jako zalanie to w ubezpieczeniach, aż trzy różne ryzyka! Zalanie to pęknięta rura czy uszkodzona instalacja, to skutek działania deszczu albo śniegu, a także sytuacja w której zalejemy sąsiada z dołu. Tutaj nie ma drogi na skróty i zawsze najlepiej jest zastanowić się w jakich sytuacjach dokładnie ma działać nasze ubezpieczenie albo zdać się na poradę eksperta i poprosić o wyjaśnienie wszystkich opcji, które jego zdaniem mogą mieć zastosowanie w naszej sytuacji!

 

Sebastian Solecki

To koniec części pierwszej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat UBEZPIECZEŃ ? Zapraszamy do przeczytania innych artykułów Sebastiana Soleckiego:

https://soleckisebastian.pl/ubezpieczenie-nieruchomosci-zalania-czyli/
https://soleckisebastian.pl/warto-ubezpieczac-nieruchomosc-wedlug-pelnej-rynkowej-wartosci/
https://soleckisebastian.pl/10-zasad-zakupu-dobrego-ubezpieczenia-nieruchomosci/

Ostatnie posty