Ładowanie

WANNA CZY PRYSZNIC? CO WYBRAĆ?

W przypadku aranżacji łazienki każdy staje przed trudną decyzją –  zainstalować kabinę prysznicową, czy wannę ?  Zwolennicy ekspresowej kąpieli stawiają na kabiny prysznicowe, zwolennicy relaksu i odprężenia wybierają klasyczne wanny.

WANNA

Wybierając konkretny model w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jej wymiary, pojemność oraz materiał, z którego jest wykonana.

Możemy więc wybrać wannę:

  • żeliwną – taki produkt jest trwały, solidny, nie ulega zniekształceniu i jest odporny na uderzenia. Woda w wannie żeliwnej utrzymuje stałą temperaturę.
  • akrylową – jej powierzchnia jest wytrzymała o dobrej izolacyjności termicznej i akustycznej, odporna na uderzenia, lekka i ciepła w dotyku. Łatwo utrzymać ją w czystości.
  • Z konglomeratu – produkt wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne,  jego idealnie gładka powierzchnia charakteryzuje się subtelnym połyskiem. Konglomerat dobrze utrzymuje temperaturę wody, dzięki czemu komfortowa, ciepła kąpiel trwa dłużej.
  • drewnianą – bardzo trwała ponieważ zazwyczaj produkowana jest z gatunków drzew o najwyższej jakości. Głównie są to drzewa liściaste i egzotyczne, takie jak jesion, klon, merbau, mahoń, teak. Wykorzystywane jest najtrwalsze drewno lite, które nasyca się żywicą i pokrywa warstwą lakieru dzięki czemu drewno nie chłonie wody. Modele z drewna nie należą do najtańszych jednak niepowtarzalne ułożenie słojów sprawia, że wanny mimo wysokiej ceny znajdują swoich wielbicieli.
  • kamienną – może być wykonana wyłącznie z kamienia lub na przykład z mieszanki granitu z innymi substancjami.

Bardzo istotnym aspektem wanny jest także jej kształt. Możemy wybrać:

Wannę wolno stojącą – najlepiej sprawdzi się w dużych łazienkach. Doskonale będzie wyglądała zarówno na środku pomieszczenia, jak i postawiona klasycznie, pod jedną ze ścian. Ten rodzaj wanny nie wymaga zabudowy.

Wannę narożną – idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach o średnim lub dużym metrażu. Wanny tego rodzaju są krótsze niż prostokątne, ale szersze.

Wannę z hydromasażem – wyposażona jest w specjalne dysze do masażu w okolicach poszczególnych części ciała. Wybór wanien z hydromasażem jest bardzo szeroki. Wanny z hydromasażem mają wiele funkcji dodatkowych, takich jak: ozonowanie wody, aromaterapia czy specjalne, podwodne oświetlenie.

Wannę prostokątną – najczęściej wybierany model, który świetnie będzie pasował do wnętrza bardziej klasycznego jaki i nowoczesnego.

 

PRYSZNIC

Wybór kabiny prysznicowej to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć podczas urządzania łazienki. Najmniejsze nawet detale mogą okazać się kluczowe podczas codziennego użytkowania. Wybierając kabiny prysznicowe kierujemy się głównie względami praktycznymi. Kabina umożliwia błyskawiczne odświeżenie w ciągu kilku minut. Poszukując prysznica należy wybrać wariant, który będzie w pełni zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Do wyboru mamy:

  • Prysznic typu walk-in – bez tradycyjnego brodzika, z odpływem liniowym zamontowanym w ścianie lub posadzce. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na zamontowanie odpływu liniowego w podłodze, ze względu na nie wystarczającą wysokość stropu. W takim przypadku powinniśmy wykonać niewielki podest, ok. 10/12cm, również wyłożony, np. płytkami, w którym zamontujemy odpływ.

Ściany prysznica typu walk-in zrobione są zwykle z transparentnego szkła, więc nie zaburzają wystroju, a jednocześnie nie zajmują dużo miejsca. Jest to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie

  • Prysznic z brodzikiem – to kiedyś najczęściej wybierana opcja, która dzisiaj ustąpiła miejsca zwolennikom rozwiązań typu walk-in. Pamiętajmy jednak, że oprócz standardowych, białych i najczęściej spotykanych modeli mamy dzisiaj o wile większy wybór. Brodziki mogą być wykonane również z kamienia lub konglomeratu. Dodatkowo do wyboru mamy nie tylko białe modele.

Duże znaczenie przy rozstrzygnięciu dylematu “wanna czy prysznic” mają więc preferencje użytkownika. Osoby lubiące długie kąpiele na pewno wybiorą wanny. Zwolennicy natrysków uważają, że jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie pod kątem zużycia wody. Nie bez znaczenia są również względy higieniczne. Prysznic znacznie łatwiej utrzymać w czystości, szczególne typu walki in.

Prysznic  

Ostatnie posty