Ładowanie

Jak prawidłowo dobrać wysokość ubezpieczenia nieruchomości?

Mamy już ustalone co i od czego chcemy ubezpieczyć (cz. 1. Co może obejmować ubezpieczenie nieruchomości?), więc czas na jedno z najtrudniejszych wyzwań czyli określenie jakie kwoty powinny pojawić się w naszej polisie! Określenie sum ubezpieczenia to kluczowa kwestia – nadubezpieczenie to niepotrzebny wydatek pieniędzy, natomiast niedoubezpieczenie może być problem w momencie szkody!

1. Sumy stałe / na pierwsze ryzyko – co to takiego.

W polisach spotkasz się z systemami na „sumy stałe” i „na pierwsze ryzyko”.
SUMY STAŁE – to określenie ile łącznie jest warte całe ubezpieczane mienie. To tak jakbyś ocenił /oceniała ile warte jest całe wyposażenie mieszkania gdyby uległo ono zniszczeniu, np. w razie pożaru.

UBEZPIECZENIE NA PIERWSZE RYZYKO – to określenie maksymalnej wysokości szkody na jedno zdarzenie, za które odpowie ubezpieczyciel.

Wyobraź sobie, że włamuje się do ciebie złodziej i kradnie różne przedmioty – w systemie na pierwsze ryzyko musisz odpowiedzieć na pytanie ile mógłby maksymalnie ukraść. Dzisiaj praktycznie nie stosuje się już zasady proporcji, która powodowała znaczne obniżenia wypłaconych odszkodowań, ale to nie zwalnia nas z dokładnej analizy jakie kwoty powinny pojawić się na naszej polisie! Myśląc o ewentualnej szkodzie każdy z nas zastanawia się jak ubezpieczyciel oceni jej wysokość? Dzisiaj najczęściej stosuje się ubezpieczenie na wartość odtworzeniową, która też jest najkorzystniejsza dla klientów. Jeśli tak określone jest również nasze ubezpieczenie to ubezpieczyciel oceniając szkodę wypłaci pieniądze w takiej wysokości, aby doprowadzić nieruchomość do stanu sprzed szkody (nowego, ale nie ulepszonego). Podobnie będzie wyglądać wypłata za zniszczenie naszego wyposażenia.

Pamiętaj, że na ubezpieczeniu nieruchomości nie można się wzbogacić.
Firma zawsze wypłaci maksymalnie tyle ile warte było to co uległo zniszczeniu.
Nie możesz otrzymać więcej niż to było warte
– oczywiście
o ile nie zaniżyliśmy wartości naszego majątku!

2. Na co zwrócić uwagę, aby nie mieć problemów z odszkodowaniem?

Tworząc idealne ubezpieczenie naszej nieruchomości warto zwrócić uwagę na pewne niuanse, które może są mniej istotne w momencie zakupu, ale są kluczowe w momencie zdarzenia.

  • Czytając polisę koniecznie zwróć uwagę czy zawiera ona udziały własne, franszyzy. Za niewielką dopłatą możesz sprawić, że twoja polisa nie będzie mieć żadnych udziałów własnych!
  • Zwróć uwagę czy twoje ubezpieczenie obejmuje koszty poszukiwania przyczyny szkody oraz uprzątnięcia pozostałości po szkodzie. Poszukiwanie przyczyny szkody to gwarancja wypłaty świadczenia w chwili kiedy szukając awarii instalacji pojawi się konieczność skuwania płytek w łazience!
  • Pamiętaj o tym, że posiadanie ubezpieczenia nie zwalnia nas z dbałości o naszą nieruchomość. Przy ubezpieczeniu nieruchomości musisz zwrócić uwagę na dwie kwestie – przeglądy wymagane przez prawo budowlane oraz spełnienie przez nieruchomość minimalnych wymogów zabezpieczenia mienia. Brak aktualnego przeglądu instalacji elektrycznej, gazowej czy przewodów kominiarskich może być podstawą odmowy wypłaty odszkodowania! Zwróć uwagę jakie są wymagania w Twojej polisie, w zakresie zabezpieczenia nieruchomości. Przede wszystkim mowa o tym jakie muszą być zamki w drzwiach, jak powinny być zabezpieczone drzwi garażowe, a także jakie powinny być okna czy drzwi przeszklone.

Jak powiedział kiedyś Bogdan Wenta „Dom – najważniejsze miejsce w życiu człowieka. Coś, czego nic nie zastąpi po ciężkim meczu, długim wyjeździe. Dom to swoista oaza, do której wracasz, by odpocząć i nabrać sił do kolejnego starcia z życiem.
A należy pamiętać, że im bardziej wypoczniesz, tym będziesz miał więcej sił w przyszłości”. Koniecznie zadbaj o to, aby Twój dom lub mieszkanie posiadało odpowiednią ochronę bo to najważniejsze miejsce w Twoim życiu!

Sebastian Solecki

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat UBEZPIECZEŃ ? Zapraszamy do przeczytania innych artykułów Sebastiana Soleckiego:

https://soleckisebastian.pl/ubezpieczenie-nieruchomosci-zalania-czyli/
https://soleckisebastian.pl/warto-ubezpieczac-nieruchomosc-wedlug-pelnej-rynkowej-wartosci/
https://soleckisebastian.pl/10-zasad-zakupu-dobrego-ubezpieczenia-nieruchomosci/

Ostatnie posty